Politics

NDC National Delegates Congress 2022 live Results with Pictures

Scroll down for earlier results

SORTING AND COUNTING 12:19 AM 18-12-2022. MORE UPDATES SOON

The NDC National Delegate congress will be happening live on 10th December, 2022 and 17th December, 2022.

The results of the elections  will be brought to you Live Here, Current Available results are the 10th December, 2022 results, scroll Down for results. 17th December results will be updated as it happens.

Elections ongoing now

Updating Live,

National Chairmanship position of the party

Credit graphic online

Something for the road, confirmed results to come soon

Provisional

  1. Incumbent National Chairman, Samuel Ofosu Ampofo, = 2892      33.81%
  2.  Incumbent General Secretary, Johnson Asiedu Nketiah;  =    5569      65.7% winner
  3. Former Deputy Minister of Works and Housing, Samuel Yaw Adusei  =  52     0.61%
  4. The former Greater Accra Regional Minister, Nii Armah Ashitey.        =   38     0.44%

VICE CHAIRMAN

AWUDU SOFO AZOURKA               =  2757 1st winner

DR. SHERRY AYITTEY                       = 1820 2nd winner

ABANGA YAKUBU ALHASSAN        = 864 3rd  winner

SHERIF ABDUL-NASIRU                  =
SETH OFORI OHENE                       =
ALHAJI AMADU B. SOROGHO         =
ALHAJI HABIBU ADRAMANI             =
EVELYN ENYONAM MENSAH           =

General Secretary position

Credit Graphic online

Updates so far, the Confirmed results will be in soon, here are some provisional results

Fiifi Kwetey  in the lead

Confirmed results

  1. Current Director of Elections, Elvis Afriyie Ankrah;  =
  2. The incumbent Deputy General Secretary, Dr. Peter Boamah Otokunor  =
  3. Former Minister of Food and Agriculture and former Member of Parliament (MP) for Ketu  South, Fifi Fiavi Kwetey.  =  Winner 

DEPUTY GENERAL SECRETARY

FRANCIS LANME GURIBE =
CATHERINE DEYNU           =
BARBARA SERWAA ASAMOAH =  3834 Winner
GBANDE FOYO MUSTAPHA      =1861 Winner
KWAME ZU                                =  1717
BRADI PAUL OPATA                    = 62
EVANS AMOO                            = 83

  1. National Organiser position

Joseph Yamin, Sidii Abubakar Musah, Solomon Yaw Nkansah, The incumbent, Joshua Hamidu Akamba.      

NATIONAL ORGANIZER

JOSHUA HAMIDU AKAMBA  = 2035
HENRY OSEI AKOTO               =158
MAHDI MOHAMMED GIBRILL =535
SIDII ABUBAKARI                     =607
SOLOMON YAW NKANSAH     =302
CHIEF HAMILTON BINEY NIXON = 1035
JOSEPH YAMMIN                         =3730 Winner

 

DEPUTY NATIONAL ORGANIZER

KOBBY BARLON = 4700 Winner
HABIB MOHAMMED TAHIRU = 953
ELIKEM ERIC KEVIN KWAME KOTOKO = 1815 Winner
ALHAJI YAW KUNDOW  =1053

National Communication

No other person has filed to contest the position of Communication Officer apart from the incumbent, Sammy Gyamfi.

DEPUTY COMMUNICATION OFFICER

GODWIN AKO GUNN =   2630  Winner
ADONGO ATULE JACOB  = 614
MALIK BASINTALE            =  3388 winner
KWAKU BOAHEN ANTHONY = 1138
MOHAMMED NAZIRU           = 758

 

ZONGO CAUCUS CO-ORDINATOR-

ABASS ZULKARNAIN KAMBARI  = 625
HON. ALHAJI BABANLAMIE ABU SADAT = 10746
MAMAH MOHAMMED COLE YOUNGER = 2746  Winner 
ABDUL-AZIZ MOHAMMED =1819
YAKUBU MAHMUD MUDI = 1530

NEC MEMBERS

wonder

araba

cecilia

victoreria

ephraim

 

EPHRAIM NII TAN SACKEY = Winner
PEREZ FERNANDEZ ARMAH LARYEA =
ISSAHAKU ISSAH ADEL =
REV. IRENE SENA AGBLEKE =306
ABDULLAH FARRAKHAN ISHAQ =20
MALIK ADAMA =710
VICTORIA KUMA-MINTAH =
EMMANUEL EWOENAM YAO ADZOME-DZOKANDA =
CECILIA N. ASAGA =
EBENEZER EFFAH HACKMAN =
NAJAWA ALHAJI ISSAH =
STEPHEN LADZEDO =
ANITA ANNAN  =
RANSFORD CHATMAN VANNI-AMOAH =
THOMAS AYISI KUMAH =
WONDER VICTOR KUTOR =
MOHAMMED MAMUDU  =
ARABA TAGOE =
FAMOUS KWESI KUADUGAH =

Cross-border payments company suspends cedi transfers over rapid appreciation

Women’s Organiser

  1. Incumbent, Dr Hanna Louisa Bisiw   433 votes winner
  2. Margaret Ansei, a former MCE for Suhum.  362 votes

DEPUTY WOMEN’S ORGANISER

1. Abigail Elorm  348 votes winner 

2. Felicia  Dzifa Tegah               260 votes  winner

3. Hajia  Alijata Sulemana                     158 votes

4 Jessie       Adams                  21 votes 

Youth Organiser

  1. Incumbent, George Opare Addo,  533 votes
  2.  The Ashanti Regional Youth Organiser, Yaw Brogya Genfi.  508 votes

 Deputy Youth Organizers

  1. Osman Abdulai Ayariga 373  votes  Winner 
  2. Ruth Dela Sedoh 313 votes    winner 
  3. Bright Honu 6 votes
  4. Abdul Kareem
  5. Mohammed sadik 61 votes 
  6. karemu Ahmed 51 Votes
  7. Eric Dadson 150 votes
  8. Fredrick Owusu Asare 20 votes 
  9. Obed Opintah 10 votes 
  10. Jude Elorm Sekle  65 Votes

 

Updating

Read Also

 Results of the NPP National Delegates Conference 2022

Biometric Tracking of Public Sector workers attendance by GoG effective Jan. 2023

No Recruitment in civil and public service in 2023 – Ken Ofori-Atta

2023 Base Pay Negotiations; FWSC invites Labour for a further meeting- Peace

21% Plus COLA ; Public sector workers Salary Negotiations

HOME

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x